GCE GROUP OZNAMUJE REBRANDING Více informací close
Domovská stránka » PROČ JSOU TLAKOVÉ LAHVE JAKO SLEPICE

PROČ JSOU TLAKOVÉ LAHVE JAKO SLEPICE

Publikováno na 1 únor 2019 Podle Michaela Němcová

Pivo a jiné alkoholické nápoje, včetně šumivého vína, obsahují oxid uhličitý (CO₂) vznikající během fermentace působením kvasinek, které mění cukry na alkohol.

Ke konci procesu kvašení se nápoj v lahvi nebo soudku uzavře a CO₂ vzniklý při fermentaci, je tak pod tlakem. Díky tomu nápoj zůstane perlivý i po celou dobu skladování, dokud si ho nevychutnáme.

Po otevření lahve přírodní CO₂ příjemně šumí, jak se z nápoje uvolňuje v místech, kde dochází k tzv. nukleaci bublinek. Tím dostanou nápoje svůj osvěžující nádech a vyvolají příjemný pocit v ústech.

Místem pro nukleaci bublinek může být jakákoli drobná nedokonalost ve skle. Vznikající proudy bublinek pak neustále vyvěrají z mnoha drobných míst na vnitřní straně pivního půllitru nebo sklenice vína.

Tlakové lahve na nápoje jsou plněny tekutým CO₂ a doplněny stlačeným plynným dusíkem, aby vznikla požadovaná finální směs.

GCE nyní nabízí řadu znovupoužitelných, vyměnitelných stoupacích trubek tlakových lahví vhodných pro všechny velikosti lahví. Pomocí těchto zařízení se při plnění lahví vstříkne stlačený dusík přímo do tekutého CO₂ a při plnění tak zůstane ve spodu lahve. Následně se vypaří a rozproudí CO₂, čímž se oba plyny rychle promíchají.

Proč jsou tedy tlakové lahve na nápoje jako slepice?

Všimli jste si někdy, že vejce zůstanou v porovnání s jinými výrobky dlouho čerstvé, i když nejsou uskladněné v lednici? Šlehačka by například rychle zkysla, zapáchala by a zbarvila by se do zelena, pokud byste ji nedali do ledničky. Vejce ale mají pod skořápkou polopropustnou membránu, která zamezuje pronikání okolních znečišťujících látek.

Odpověď je úplně jednoduchá. Slepice při kladení přirozeně sytí svá vejce oxidem uhličitým. Díky tomu vejce snesou i vysoké teploty, například v kurníku pod slepicí.

Slepice je jako tlaková lahev na nápoje, protože do potraviny dodává dokonalou směs plynů, díky čemuž její výrobek zůstává déle čerstvý a vypadá a chutná přesně tak, jak má.

Přesné míchání CO2 můžete vidět v této animaci.